87
1340923

Josef Albers

(USA, 1888-1976)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 330 - 1 600 EUR
1 400 - 1 680 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Josef Albers
(USA, 1888-1976)

Ur: "Hommage au Carré"

Färgserigrafi, signerad och daterad -64. Bildstorlek 28 x 28 cm. Bladstorlek 48,5 x 38 cm.

Tilläggslista

Korrekt bladstorlek är 48,5 x 38 cm.

Proveniens

Olle Emanuelsson Collection