94
1338226

Carl Magnus

(Sverige, Född 1943)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 110 - 1 390 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Carl Magnus
(Sverige, Född 1943)

"Marmortomb"

Signerad Carl Magnus och daterad -84 undertill, numrerad 5/6. Marmor. Höjd 25 cm, bredd ca 30 cm, djup ca 24 cm.

Proveniens

Inköpt från Karl-Erik Johansson, 1985.
Olle Emanuelsson Collection

Konstnär

Carl Magnus är en svensk skulptör, grafiker och bildkonstnär född i Getinge, Halmstad. Han var verksam som lärare i skulptur på Valands konsthögskola i Göteborg och professor i måleri på Konsthögskolan i Stockholm. Magnus målade under 1960-talet expressiva och kraftfulla målningar, senare övergick han till att skapa skulpturer och måleri uppbyggda av enkla geometriska och arkitektoniska former med symboler som obelisker, pyramider och trappor.