102
1414144

Axel Einar Hjorth

(Sverige, 1888-1959)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Axel Einar Hjorth
(Sverige, 1888-1959)

karmstolar, 1 par, "Blidö", Nordiska kompaniet, 1929.

Stommar i furu med brun lack, svarvade och utskurna detaljer, snörsitsar, sitthöjd 44 cm, höjd 110 cm.

Skador och slitage.

Proveniens

Formgivaren Ralph Lysell och Bell Calmeyer. Där efter i arv inom familjen.

Ralph Lysell och Bell Calmeyer. Han från Sverige och hon från Norge, träffades i USA på 20-talet, de gifte sig 1926 och min far (Rolf Gösta Calmeyer) föddes 1927 i New York. Ett och ett halvt år senare skulle de flytta till Stockholm. Min farmor uppmanade farfar att möblera lägenheten, medan hon tog barnet med sig till sina föräldrar på Oscarsborgs fästning i Norge.

Ralph tog sig till NK och köpte där möblemanget, som har varit i familjens ägo sedan dess. Enligt familjesägnen var det tillverkat för Ivar Kreuger, men han ratade det för att det var för ”smäckert”.

1930 föddes deras andra barn i Stockholm och inte långt därefter skildes de åt. Bell flyttade med barnen in på Oscarsborgs fästning hos Bells far, överste och kommendant Ole Mathias Calmeyer. Ett avtal om avbetalning för möblerna upprättades mellan Bell och NK. Skulden om 1212,35 skulle avbetalas med 75:-/mån.

Bell bodde sedan i många år på Solheimgata i Oslo för att i slutet av 60-talet köpa ett hus i Benidorm på spanska solkusten och hon tog möblerna med sig dit. När hon tio år senare återvände till Norge lämnade hon av möblerna i Skåne hos äldsta sonen, som använt dem som sitt köksmöblemang sedan dess.

Ralph Lysell (1907-1987) Formgivare och industridesigner. Ralph hette tidigare Rolf Åke Nystedt, men började kalla sig Ralph under åren i USA. Senare bytte han till sin mors efternamn Lysell och bytte så småningom även officiellt sitt förnamn till Ralph.

Bell Calmeyer Callin (1899-1986) Barnmorska. Bell hette Bergljot, ett namn som hon tyckte mycket illa om och hon bytte till Bell, förmodligen redan under sin studietid i Skottland.

Rolf Gösta Calmeyer (1927-2022) Konstnär. Född Nystedt och kallade sig senare Nystedt Lysell för att slutligen ta sin mors flicknamn Calmeyer.

Formgivare