Alm och almfaner. Skiva av råglas ovan spaljéverk, diameter 92, höjd 58 cm.
Smärre slitage och märken.
Nils Enström grundade möbelavdelningen på Ferdinand Lundqvist & Co i Göteborg år 1919. Han var konstnärlig ledare för avdelningen fram till år 1957. Företaget köptes under 1960-talet upp av Nordiska Kompaniet.