Arne Jones E1299
164
1409164

Josef Frank

(Österrike/Sverige, 1885-1967)
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
474 - 569 EUR
543 - 651 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Josef Frank

Golvlampa, modell 2568, Firma Svenskt Tenn.

Mässing, skärm i Josef Franks linnkretong, höjd 145 cm.

Smärre slitage. Ej funktionstestad.

Proveniens

Torbjörn Lenskog Collection

Formgivare