167
1413008

Nils Strinning

(Sverige, 1917-2006)
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
132 - 177 EUR
138 - 184 USD
Klubbat pris
1 200 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Nils Strinning
(Sverige, 1917-2006)

bokhylla, "BFB-Hyllan"(Bonniers Folk Bibliotek), eller "Stringhyllan", String Design, ca 1949-55.

Fanérade i ek, gavlar i vitlackerat rundstål, etikettmärkta BFB-Hyllan Stockholm Sweden, Strin Designed Även Pat Sökt, höjd 52 cm, bredd 41 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Torbjörn Lenskog Collection

Formgivare

Nils Strinning var en svensk arkitekt och formgivare född i Kramfors. Han studerade vid Tekniska Skolan. Strinning är främst känd för att tillsammans med sin fru Kajsa ha formgivit den så kallade ”Stringhyllan”, som består av fanerade hyllplan som hängs på plastöverdragna metalltrådsgavlar. Efter att den förevisats på H55-utställningen i Helsingborg 1955 kom den att bli en enorm succé. Hyllan är idag en klassiker och nytillverkas.