185
1409259

George Nelson

(USA, 1908-1986)
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
265 - 353 EUR
276 - 368 USD
Klubbat pris
3 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
George Nelson
(USA, 1908-1986)

väggklocka "Ball", Howard Miller Clock Co Michigan, USA.

Hus i vitlackerad metall, mässing med polykromt bemålade träkulor, märkt Howard Miller Clock Co Zeeland Mich 4755, diameter 34 cm.

Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad.

Proveniens

Torbjörn Lenskog Collection

Georg Nelson fick år 1947 i uppdrag att rita väggur. Han föreställde sig att då de flesta människor då använde ett armbandsur för att fastställa tiden hade vägguret istället övergått till att bli ett dekorativt föremål i hemmet. Han ritade 14 olika modeller, alla mycket olika sinsemellan men alla saknade siffor. Dessa första modeller kom i produktion år 1949.