189
1409103

Arne Jacobsen

(Danmark, 1902-1971)
Arne Jacobsen, "Oxford", stol, Fritz Hansen, Danmark, 1950-60-tal.

"Oxford", stol, Fritz Hansen, Danmark, 1950-60-tal.

Konjaksfärgat skinn, aluminium. Höjd 87 cm, sitthöjd 44 cm.

Slitage.

Utropspris:

3 000 - 4 000 SEK

284 - 378 EUR

288 - 385 USD

Klubbat pris:
11 000 SEK
Proveniens

Torbjörn Lenskog Collection

Modellen formgiven till St Catherine's College Oxford år 1963.

Formgivare

Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69