Madeleine Pyk – en samling F769
189
1409103

Arne Jacobsen

(Danmark, 1902-1971)
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
285 - 380 EUR
326 - 434 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Arne Jacobsen
(Danmark, 1902-1971)

"Oxford", stol, Fritz Hansen, Danmark, 1950-60-tal.

Konjaksfärgat skinn, aluminium. Höjd 87 cm, sitthöjd 44 cm.

Slitage.

Proveniens

Torbjörn Lenskog Collection

Modellen formgiven till St Catherine's College Oxford år 1963.

Formgivare

Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.