Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
193
1409022

Eva Zettervall

(Sverige, Född 1941)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
585 - 780 EUR
680 - 906 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist konst, Ansvarig specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Eva Zettervall
(Sverige, Född 1941)

Porträtt med röd kappa

Signerad Eva HZ. Duk 100 x 78 cm.

Proveniens

Torbjörn Lenskog Collection

Konstnär

Zettervall, Eva f.1941 i Boden. Svensk målare, grafiker och skulptör. Utbildad vid Kungliga Konsthögskolan 1973-1979. Eva Zettervalls konst kretsar kring människor, erotik och det förbjudna och outtalade.” Hon har under en mängd år visat sin betydande roll i svenskt konstliv genom att med kraft, mod och glimtar av humor gestalta viktiga politiska frågor i sin konst. Eva Zettervall ifrågasätter dagsaktuella ämnen med anknytning till makt och kön när hon tar upp motiv som rör parrelationer, sexualitet, könsroller och handlingsutrymme” (Juryns motivering inför Anna Nordlander-priset 2005). Hon har ett gediget teckningskunnande och ett respektlöst utnyttjande av olika tekniker