Arne Jones E1299
248
1409018

Plaketter, tre stycken föreställande Carl von Linné, två st i keramik, Wedgwood, en i gips.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
285 - 380 EUR
326 - 434 USD
Klubbat pris
2 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

En av jasperware med en förgylld träram, 17 x 13,5 inklusive sam, En av basaltware, stämpelmärkt WEDGEWOOD LINNAEUS BB402 och ristat i godset "Harry Almström d 14/10 1920 "Gåfva av Josiah Wedgwood & Sons vid besök af fabriken", 13 x 10 cm, En i gips flr rund förgylld träram, a tergo en bläckinskription, diameter ca 13 cm med ram.

Proveniens

Torbjörn Lenskog Collection