252
1409190

Arne Jacobsen

(Danmark, 1902-1971)
Arne Jacobsen, dörrhandtag, "AJ-Grebet". till SAS Royal Hotel 1956 Köpenhamn, tillverkade av Carl F Petersen.

dörrhandtag, "AJ-Grebet". till SAS Royal Hotel 1956 Köpenhamn, tillverkade av Carl F Petersen.

Mattförnicklad mässing, höjd ca 20 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Utropspris:

1 000 - 1 500 SEK

95 - 142 EUR

96 - 144 USD

Klubbat pris:
1 000 SEK
Proveniens

Torbjörn Lenskog Collection

Formgivare

Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60