45
1419865

Anders Pehrson

(Sverige, 1912-1982)
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
285 - 380 EUR
326 - 434 USD
Klubbat pris
2 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Anders Pehrson
(Sverige, 1912-1982)

Bordslampor, ett par, "Bumlingen", ateljé Lyktan, Åhus, 1970-tal.

Stomme i grön respektive orange lackerad metall, detaljer i förkromad metall, höjd ca 55 cm.

Slitage, märken. Raster saknas.