66
1388125

Fritz Kurz, taklampa, modellnummer "KD 946/1" Orrefors 1940-50-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Formgjutet glas, skärm i 12 delar i form av löv, stomme samt takkopp i glas, höjd ca 53 cm, diameter ca 61 cm.

Åldersrelaterat slitage. Nagg. Ej funktionstestad. Takkoppen skadad/ i delar.

Tilläggslista

Fritz Kurz har formgivit armaturen. Takkoppen skadad/ i delar.

Orrefors katalog från 1946-50.