Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
72
1415209

Wiwen Nilsson

(Sverige, 1897-1974)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
975 - 1 170 EUR
1 130 - 1 360 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20
Wiwen Nilsson
(Sverige, 1897-1974)

Hängsmycke silver med fasettslipad bergkristall

hänge ca 16 X 23 mm, längd 62 cm, vikt 28.5 g. Signerat Wiwen Nilsson och med svenska stämplar AN, Lund 1943.

Små nagg.

Formgivare