81
1414509

The Beatles, signerad turnéaffisch, Sverige, 1963

Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
17 400 - 26 200 EUR
18 200 - 27 400 USD
Klubbat pris
240 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

"The Beatles! Europas popband nummer ett". Med dedikation "To Bumba, Best whishes Paul McCartney" samt med autografer av George Harrison, John Lennon och Ringo Starr. 76 x 66 cm.

Proveniens

Bumba, (Trio mé Bumba), Lennart Karlsson, Nuvarande ägaren.

Konsertaffischen är från The Beatles första internationella turné efter genombrottet. Den 22 mars 1963 släppte the Beatles sitt första album Please Please Me och världsordningen kom att skrivas om. Turnén som kantades av den ikoniska radioinspelning i Karlaplansstudion samt TV-showen "Drop-in" med Lill-Babs som programledare är idag några av de mest betydande musikögonblicken i svensk musikhistoria. En rolig detalj är att Lill-Babs fick skriva autograf till de då relativt okända Beatlarna. Radioprogrammet sändes ursprungligen i Sveriges Radio P1 på kvällen den 11 november 1963 och kom att ges ut av Apple Records på albumet "Anthology 1" 1995.

Även för The Beatles blev det här det första riktigt stora internationella genombrottet och Sverigebesöket blev startskottet för deras internationella segertåg. Den svenska orkestern Trio mé Bumba skulle ut på Sverigeturné med ett nytt, okänt band från England, The Beatles, men arrangören var osäkra på hur britterna skulle locka publik så inledningsvis var The Beatles förband. Efter genombrottet i radiosändningen blev det snabbt en ändring och Trio med Bumba fick stå tillbaka för det enorma publiktrycket, och Beatles blev huvudakt.

Auktionens affisch är signerad av alla medlemmar i The Beatles, John Lennon, Paul McCartney, George Harrison och Ringo Starr. Affischen är tillägnad deras nyvunna vän Bumba, Trio mé Bumbas ledargestalt. Bumba bad att få en signerad affisch under turnén och hade den sedan i hans sons sovrum under flera år. Senare kom affischen att säljas till Lennart Karlsson som drev flera av Baldakinen-gruppens dansrestauranger i Stockholm. Han mötte Bumba under ett Beatles-event på en av hans restauranger och köpte då affischen som hängdes upp på Karlssons kontor där den nuvarande ägaren såg den och bad att få köpa den.