10
1413627

Carl Richard Söderström

(Sverige, Född 1960)
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
353 - 441 EUR
368 - 460 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Carl Richard Söderström
(Sverige, Född 1960)

skulptur "Young Tree", egen ateljé, Stockholm 2013.

Svart stengodslera, signerad CR Söderström 2013. Höjd 50,5 cm.

Proveniens

Nivå125Båstad, 2013.

Carl Richard Söderström (f. 1960) har sin ateljé i centrala Stockholm. Han är utbildad i keramik och glas vid Konstfack i Stockholm. Söderström arbetar huvudsakligen i en svart stengodslera där han arbetar fram former och strukturer från sin inre fantasivärld. Hans konstnärliga skapande kretsar kring att undersöka traditionella hantverksmetoder inom keramik, där de undersökningar och experiment som han utfört fungerar som en ständig inspiration för framtida verk. Hans influenser från naturen är tydliga och de är modellerade direkt ur leran. Abstrakta föremål, skrymmande och förvrängda, med former som betecknar både växtlighet och väsen, växer fram ur ett intuitivt arbetssätt där själva processen är lika viktig som det färdiga resultatet.

Carl Richard Söderström har ställt ut på Moderna Museet, ArkDes och Berg Gallery i Stockholm, Röhsska museet i Göteborg, Saatchi and Flow Gallery i London och Galerie NeC i Paris. Carl Richard Söderström arbetar även med offentliga beställningsskulpturer i brons.
Carl Richard Söderström finns representerad på Nationalmuseum, Stockholm med skulpturen "Dancing Bear", 2021, svart stengodslera inventarienummer NMK 57/2022.