107
1413609

Robin Wood (Björn Ahlberg)

(Sverige, Född 1966)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Robin Wood (Björn Ahlberg)
(Sverige, Född 1966)

skåp, Sverige 1990-tal.

Stomme i plåt, dörrarna bemålade i blått, inredning i valnöt med hyllplan, märkt på ena sidan Robin Wood, höjd 185 cm, bredd 92 cm, djup 26 cm.

Smärre slitage.

Robin Wood ställde ut på möbelmässan 1991. En kritiker skrev följande i Nöjesguiden 1992:

"Landets mest spännande unge möbelde­signer Björn Ahlberg, alias Robin Wood, går lika långt. På förra årets möbelmässa stod han vid sin monter och skrek "Kom och köp! Kom och köp!", och möbeletablisse­manget skakade förläget på huvudet. I år står handlarna i kö för att få jobba med ho­nom, men han ignorerar deras goda råd om marknadsanpassning och drömmer om ännu större kontrakt och pengar. Så just nu har han inga alls. Men han diskuterar med såväl Volvo som IKEA..."