13
1413654

Alexander Lervik

(Sverige, Född 1972)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 200 - 2 640 EUR
2 330 - 2 800 USD
Klubbat pris

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Alexander Lervik
(Sverige, Född 1972)

"Red Chair", ed. 6/10, Gallery Pascale 2005.

Tillverkad av sju rödlackerade stålstavar, etikettmärkt the red chair Gallery Pascale 6/10 Design by Alexander Lervik 2005, höjd 71 cm.

Obetydligt slitage.

Proveniens

Proveniens. Bukowskis, Contemporary Art & Design 631, 2021, kat. nr. 43.

"Five playful chairs”, Gallery Pascale, Stockholm 2005.

Modern furniture: 150 years of design = Meubles modernes : 150 ans de design = Moderne möbel : 150 jahre design, Updated ed., H.F. Ullmann, Potsdam, 2012, sid. 75.

Lervik, Alexander & Nova Beatrice, Hanna, 15 x years, 15 x photographers, 15 x chairs, Arvinius + Orfeus, Stockholm, 2013.

The red chair visades ursprungligen i utställningen “Five playful chairs” 2005. Stolen tillverkades i en begränsad upplaga av tio stolar och har förvärvats av Nationalmuseet i Stockholm och Röhsska Museet i Göteborg.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

231. Axel Einar Hjorth, karmstolar, ett par, ”Lovö”, Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
185 000

ditt bud
180 000

ditt bud
175 000

ditt bud
170 000

ditt bud
165 000

ditt bud
160 000

ditt bud
Fair warning
155 000

ditt bud
Aktuellt bud:
185 000 SEK