Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
177
1413667

Jon Kessler

(USA, Född 1957)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 170 - 1 460 EUR
1 360 - 1 700 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Chef konstavdelningen, Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Jon Kessler
(USA, Född 1957)

"B.C."

Signerad Kessler och daterad 1985. Upplaga 4/6. Multipel i blandteknik med gips, glas, aluminium, ljus och motor. 41 x 48 x 94 cm.

Proveniens

Luhring Augustine & Hodes Gallery, New York.
Fredrik Roos Collection, Malmö.
Stockholms Auktionsverk, Moderna Kvalitén, 1995.

Rooseum, Malmö, "Art at the end of social", 1988, kat nr. 98.