Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
38
1413653

Karlsson & Björk (Erik Björk & Mattias Karlsson)

(Sverige)
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
487 - 585 EUR
566 - 680 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
(Sverige)

Bordslampa, "Boom", edition om 2 exemplar, egen studio, 2014.

Två kuber i valchromat och furu, en ljuspunkt, signerad KARLSSON & BJÖRK 2014, mått 14 x 14 cm, höjd 20,5 och 33 cm inkl ljuskälla.

Elektrisk funktion kan ej garanteras.

Proveniens

Proveniens. Stockholms Auktionsverk, Nutida, 10/11-2014.

Karlsson & Björk är Mattias Karlsson (f. 1979) och Erik Björk (f. 1978). De är båda Bachelor of Science inom möbeldesign från Carl Malmsten Furniture Studies på Linköpings universitet. Mattias är dessutom Master of fine arts (fri konst) från Kungliga konsthögskolan. Under det gemensamma namnet Karlsson & Björk har de sedan 2009 genomfört projekt som innefattar allt från produktdesign och inredning till egna utforskande projekt och offentlig utsmyckning. Deras filosofi är att blandningen av olika typer av projekt tillför varandra egenskaper de annars inte skulle ha fått.