90
1413581

Ellen Jolin

(Sverige, 1854-1939)
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
3 500 SEK
Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Ellen Jolin
(Sverige, 1854-1939)

Tyska kyrkan, Stockholm.

Signerad Ellen Jolin och daterad 1894. Akvarell 66 x 46 cm.

Konstnär

Ellen Jolin var en svensk bildkonstnär, författare och grafiker född i Stockholm. Jolin studerade för Fredrik Scholander, Kerstin Cardon och den norske bildkonstnären Carl Hansen samt vid Tekniska skolan och Konstakademien i Stockholm. En period var hon elev till Jules Joseph Lefebvre vid Académie Julian. Jolin har huvudsakligen målat i akvarell och hennes motiv föreställer ofta måleriska stadsbilder och landskap i finstämd kolorit.