92
1413610

Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 740 - 2 620 EUR
1 830 - 2 740 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

servis, 107 delar, "Musselmalet", 1900-tal.

Porslin med dekor i underglasyrblått, stämplat fabriksmärke, märkta med olika modellnummer, bestående av:
6 tekoppar med fat (modell 703, 524, två koppar med mynningsnagg)
1 tekanna med lock (modell 610)
10 buljongkoppar med lock och 7 st fat (modell 764, 524)
2 runda serveringsfat (modell 539, diam 33 cm)
1 karott med lock (modell 694, 405, längd 23 cm)
1 karott (modell 1129, längd 27,5 cm, lock saknas)
2 ovala serveringsfat (modell 532, 534, längd 30 och 40,5 cm)
8 äggkoppar (modell 542)
1 cremekopp med lock (modell 743)
1 mjölkkanna (modell 459)
1 underfat (modell 1034-1142)
2 lövformade saladierer (modell 548)
1 skål (modell 708, 21,5 x 21,5 cm)
12 fat (modell 575, diam 15,8 cm)
14 mattallrikar (modell 571, diam 25,5 cm)
12 djupa tallrikar (modell 565, diam 25 cm)
11 tallrikar (modell 573, diam 19,2 cm)
11 tallrikar (modell 572, diam ca 22 cm)

Flertalet delar sekunda.

Formgivare