11
1491323

Ulrica Hydman-Vallien

(Sverige, 1938-2018)
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
263 - 351 EUR
273 - 365 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Ulrica Hydman-Vallien
(Sverige, 1938-2018)

vas, "juvelglas", Kosta, unik.

Blästrat emaljmålat överfång, dekor av kattdjur, fåglar och växter i färger mot mattgul fond, blå fot, signerad Kosta Unik B.6 Ulrica H.V. Höjd 18 cm.

Proveniens

Sivert Oldenvi Collection.

Formgivare