121
1477559

Ann Edholm

(Sverige, Född 1953)
Utropspris
225 000 - 275 000 SEK
19 600 - 24 000 EUR
20 500 - 25 100 USD
Klubbat pris
195 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Ann Edholm
(Sverige, Född 1953)

"Auschwitz Sol nr 8"

Signerad Ann Edholm. Olja och vax på duk 240 x 175 cm.

Proveniens

Galerie Nordenhake, Stockholm.
Sivert Oldenvi Collection

Ann Edholms konst beskrivs ofta ”sublim”, ”kraftfull” eller ”andaktsfull” och hon arbetar med stor precision med enkla geometriska former och djärva färger. Hennes verk utforskar förhållandet mellan konst och arkitektur, hur former kan översättas med måleriets språk och hur de kan användas för att skapa en känsla av rörelse och djup på en tvådimensionell yta. Utöver sina målningar på duk har Edholm även arbetat med en rad offentliga konstprojekt, bland annat väggmålningar och installationer. Dessa projekt involverar ofta ett samarbete med arkitekter och andra yrkesverksamma, vilket speglar Edholms intresse för skärningspunkterna mellan olika kreativitetsfält.
De senaste åren har måleriet kretsat kring tankar runt Edholms egen tyska bakgrund (hennes mor är tyska och kom till Sverige efter kriget), andra världskriget och de judiska deportationerna under nazismen. Edholm influeras bland annat av rumänen Paul Celan och polacken Tadeusz Borowski som båda har gestaltat upplevelser från kriget. Det aktuella konstverket hämtar sin titel från en dikt av Borowski, ”Auschwitz sol” och ger betraktaren en ingång och dimension till verket att ta vid.
I Edholms måleri kan man skönja influenser från konstnärer som Olle Baertling, Kazimir Malevich, Piet Mondrian och Agnes Martin Edholms men hennes skapande är unikt och speglar egna intressen och erfarenheter. Målningarna har ofta en meditativ kvalitet som inbjuder betraktaren att begrunda relationerna mellan form, färg och rymd.
Edholms verk har visats på gallerier och museer runt om i Europa och hon har mottagit ett flertal priser och utmärkelser för sina insatser inom konsten, bland annat ett andrapris på Carnegie Art Award samt att hon tilldelades Bildkonstnärsfondens Stora stipendium 2018. Edholm har även medverkat i Moderna museets genomgång av den viktigaste svenska samtidskonsten i Modernautställningen 2010.

Konstnär

Ann Edholm är bildkonstnär och grafiker, född 1953 i Saltsjöbaden. Sina studier bedrev hon vid Gerlesborgsskolan i Stockholm på 1970- och 1980-talet samt vid Konstakademien i Stockholm mellan 1981-1986. Hon har även varit professor vid Konstakademien och Konsthögskolan Valand i Göteborg. Erhöll andra pris i Carnegie Art Award 2011. Ann Edholm är en av de mest intressanta konstnärerna i svensk samtidskonst med sina realistiska abstraktioner. Hon målar geometriska former i starka färger med utgångspunkt i yta - färg- slump- begränsning – exakthet - genomskinlighet. Färgskalan i varje bild är begränsad till ett fåtal färger. Verkan blir ett upphöjt lugn och en andaktsfull tystnad. Målningarna är titellösa för att undvika varje förbindelse med verkligheten.