123
1491798

Mimmo Paladino

(Italien, Född 1948)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 720 - 10 900 EUR
9 120 - 11 400 USD
Klubbat pris
270 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63
Mimmo Paladino
(Italien, Född 1948)

Utan titel

Signerad Mimmo Paladino och daterad 1983 a tergo. Duk 84 x 100 cm.

Proveniens

Förvärvad direkt från konstnären via Stockholm Art Fair, 1985.
Sivert Oldenvi Collection.

Mimmo Paladino är en framstående italiensk konstnär som föddes den 18 december 1948 i Paduli, nära Neapel. Han är ett ledande namn inom den konstnärliga rörelsen Transvanguardia och en av de många europeiska konstnärer som återupplivade expressionismen på 1980-talet.
Paladinos konstnärliga uttryck är präglat av en unik kombination av tradition och modernitet. Han hämtar inspiration från antika myter och legender, forntida civilisationer och den etruskiska konsten.
Ett kännetecken för Paladinos konst är användningen av symboler och arketyper. Hans verk är ofta fyllda med geometriska former, stiliserade figurer och abstrakta symboler som återkommer i olika sammanhang.
Genom dessa symboler utforskar han teman som mänsklighetens historia, existentiella frågor och den mänskliga naturens mysterier.
Under Transavanguardia-rörelsens tid på 1980-talet blev Paladino internationellt känd och hans verk ställdes ut på flera prestigefyllda museer och gallerier runt om i världen. Han hade även betydande inflytande på andra konstnärer inom rörelsen, som Francesco Clemente och Sandro Chia.