179
1477837

Yngve Rådberg

(Sverige, Född 1968)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 640 - 3 520 EUR
2 800 - 3 730 USD
Klubbat pris
110 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63
Yngve Rådberg
(Sverige, Född 1968)

"Excitement"

Signerad Yngve Rådberg och daterad 2011 a tergo. Duk 84 x 125 cm.

Proveniens

Sivert Oldenvi Collection

Galleri Olsson, 2011.

"En återvändsgränd – det är just det som Yngve Rådbergs måleri handlar om. Människan trängs in i ett hörn. Hennes ryggtavla blottas mot betraktaren. De stängda, klaustrofobiframkallande interiörerna är alltför avskalade på ledtrådar för att kunna bestämmas. Här iscensätts märkliga scenarier, det är oklart vad som hänt. Galghumor och allvar växer samman i dessa bildberättelser där det mesta verkar realistiskt, men ingenting känns verkligt". (Joanna Persman, SvD, 2008-09-20).

Yngve Rådberg är utbildad vid Kungliga Konsthögskolan i Stokcholm 1993-1998, och har bland annat ställt ut på Galleri Olsson, Konstnärshuset och Liljevalchs i Stockholm, Dunkers kulturhus i Helsingborg och på Galleri Marianne Ahnlund i Umeå. Han tilldelades Ester Lindahls stipendium 2001.