Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
18
1491315

Lars Hellsten

(Sverige, Född 1933)
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
292 - 390 EUR
340 - 453 USD
Klubbat pris
2 500 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Lars Hellsten
(Sverige, Född 1933)

Skålfat, arielteknik, Orrefors, 1988.

Dekor av stiliserad blomma mot svart fond, signerad Orrefors 937229 Lars Hellsten EA 1-88 samt intill mynningen Lars Hellsten. Diameter 28 cm, höjd 11,5 cm.

Proveniens

Sivert Oldenvi Collection.

Formgivare