Madeleine Pyk – en samling F769
194
1477870

Eva Zettervall

(Sverige, Född 1941)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
570 - 760 EUR
654 - 872 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Specialist modern konst och grafik
+46 (0)70 748 22 63
Eva Zettervall
(Sverige, Född 1941)

"Attentatet"

Signerad Eva HZ. Duk 79 x 100 cm.

Proveniens

The Boibrino Gallery
Sivert Oldenvi Collection

Konstnär

Zettervall, Eva f.1941 i Boden. Svensk målare, grafiker och skulptör. Utbildad vid Kungliga Konsthögskolan 1973-1979. Eva Zettervalls konst kretsar kring människor, erotik och det förbjudna och outtalade.” Hon har under en mängd år visat sin betydande roll i svenskt konstliv genom att med kraft, mod och glimtar av humor gestalta viktiga politiska frågor i sin konst. Eva Zettervall ifrågasätter dagsaktuella ämnen med anknytning till makt och kön när hon tar upp motiv som rör parrelationer, sexualitet, könsroller och handlingsutrymme” (Juryns motivering inför Anna Nordlander-priset 2005). Hon har ett gediget teckningskunnande och ett respektlöst utnyttjande av olika tekniker