Madeleine Pyk – en samling F769
207
1477712

Alf Lindberg

(Sverige, 1905-1990)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 710 - 1 900 EUR
1 950 - 2 170 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Specialist modern konst och grafik
+46 (0)70 748 22 63
Alf Lindberg
(Sverige, 1905-1990)

"Landskap med telefonledning"

Signerad Alf Lindberg. Duk 80 x 104 cm.

Proveniens

Galleri Axlund
Sivert Oldenvi Collection

Prins Eugens Waldermarsudde, Stockholm, "Alf Lindberg", 23 april - 26 juni, 2005.

Utställningskatalogen, Prins Eugens Waldemarsudde; Gotlands konstmuseum; Västerbottens museum; Alvesta allmänna konstförening, "Alf Lindbergs 80-tal", 1990, kat nr. 102.