29
1491359

Edvin Öhrström

(Sverige, 1906-1994)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
549 - 732 EUR
581 - 774 USD
Klubbat pris
8 500 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Edvin Öhrström
(Sverige, 1906-1994)

vas, ariel, Orrefors 1983.

Dekor av flicka och duva i blått och bärnstensfärgat mot klarglas, signerad Orrefors 9057913 Edvin Öhrström Ariel Gallery 12-83, höjd 20 cm.

Några små repor.

Proveniens

Sivert Oldenvi Collection.

Formgivare