39
1491338

Eva Englund

(Sverige, 1937-1998)
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
274 - 366 EUR
290 - 387 USD
Klubbat pris
1 600 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Eva Englund
(Sverige, 1937-1998)

pokal, graal, Orrefors.

Dekor av stiliserade växter i violett mot rosa fond, signerad Orrefors 9040030 Eva Englund. Höjd 28 cm.

Proveniens

Sivert Oldenvi Collection.

Formgivare

Eva Englund (1937-1998) var en svensk formgivare, främst inom glas. Eva Englund utbildade sig vid Konstfacks keramiklinje och på Capellagården. Hon var verksam vid Pukebergs glasbruk 1964–1973 och Orrefors 1974–1990. Eva kom att bli den som förnyade graalglaset vid Orrefors, inledningsvis i mer diskreta pastellfärger och abstrakta växtmotiv. I slutet på 1980-talet formgav Eva det hon blivit som mest känd för, graalglasen i starka färger och med berättade motiv. Hennes glas blev oerhört eftersökta och det var kö till utställningarna i slutet av 1980-talet för att få köpa något av hennes eftertraktade alster. Efter att hon lämnat Orrefors fortsatte Eva med att arbeta med glas i graalteknik tillsammans med glasblåsaren Wilke Adolfsson i en ateljé benämnd Muraya.