45
1491344

Eva Englund

(Sverige, 1937-1998)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 770 EUR
1 410 - 1 880 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Eva Englund
(Sverige, 1937-1998)

vas, graal, Orrefors 1989.

Polykrom dekor av dahlia-blommor, signerad Orrefors 913031 Eva Englund EA 1-89, egenhändigt Eva Englund. Höjd 31 cm, diameter 22 cm.

Proveniens

Sivert Oldenvi Collection.

Formgivare

Eva Englund (1937-1998) var en svensk formgivare, främst inom glas. Eva Englund utbildade sig vid Konstfacks keramiklinje och på Capellagården. Hon var verksam vid Pukebergs glasbruk 1964–1973 och Orrefors 1974–1990. Eva kom att bli den som förnyade graalglaset vid Orrefors, inledningsvis i mer diskreta pastellfärger och abstrakta växtmotiv. I slutet på 1980-talet formgav Eva det hon blivit som mest känd för, graalglasen i starka färger och med berättade motiv. Hennes glas blev oerhört eftersökta och det var kö till utställningarna i slutet av 1980-talet för att få köpa något av hennes eftertraktade alster. Efter att hon lämnat Orrefors fortsatte Eva med att arbeta med glas i graalteknik tillsammans med glasblåsaren Wilke Adolfsson i en ateljé benämnd Muraya.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?