47
1491319

Bertil Vallien

(Sverige, Född 1938)
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
357 - 536 EUR
379 - 569 USD
Klubbat pris
4 500 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Bertil Vallien
(Sverige, Född 1938)

skål, Kosta, unik.

Oval form, över- och underfång, blästrad dekor av fantasimotiv med figurer, fåglar med mera i gula och metallic violetta nyanser, signerad BODA UNIK 5848 B. VALLIEN. Längd 22 cm, höjd 15 cm.

Proveniens

Sivert Oldenvi Collection.

Formgivare

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?