49
1491363

Bertil Vallien

(Sverige, Född 1938)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 200 - 3 660 EUR
3 390 - 3 870 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Bertil Vallien
(Sverige, Född 1938)

skulptur "Vaso Nero", unik, Kosta Boda.

Friskulptur i blåtonat sandgjutet glas med ingjutna glastrådar, signerad VASO NERO B. Vallien Kosta Boda Unique 136989222, metallmontering på stensockel. Höjd 64,5 cm inklusive sockel.

Små sprickor på applikation, möjligen från tillverkningen.

Proveniens

Sivert Oldenvi Collection.

Formgivare