53
1492952

Matz Borgström

(Sverige, Född 1954)
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
274 - 366 EUR
290 - 387 USD
Klubbat pris
1 600 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Matz Borgström
(Sverige, Född 1954)

skulptur, sannolikt Transjö hytta 1996.

Opakt och grått glas, cylindrisk form, signerad Matz B, 96-35-T. Höjd 50 cm.

Proveniens

Sivert Oldenvi Collection.

Formgivare

Matz Borgström (f.1954) är utbildad vid Birmingham Polytechnic och Konstfack. Han var under flera år knuten till Orrefors (1984-90) där han blev känd för skålen Capra. Åren 1991–92 var han konstnärlig ledare vid Lindshammars glasbruk och samarbetade från 1992 med Transjö Hytta. Han var en av skaparna av formprogrammet vid Beckmans designhögskola och arbetade under en period som föreläsare på Designhögskolan, Umeå Universitet.