74
1477675

Per Kirkeby

(Danmark, 1938-2018)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
27 400 - 36 600 EUR
29 000 - 38 700 USD
Klubbat pris
340 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Per Kirkeby
(Danmark, 1938-2018)

"Tavle"

Signerad Per Kirkeby och daterad -77 a tergo. Pannå 122,5 x 122 cm.

Proveniens

Galleri Bo Bjerggaard, Köpenhamn.
Sivert Oldenvi Collection

Galleri Olsson, 2002.

När Per Kirkeby gick bort 79 år gammal i maj 2018 lämnade han efter sig en mängd fantastiska målningar, skulpturer i tegel och brons, grafik, teckningar, texter och videoverk. Kirkeby var en oerhört kreativ och modig konstnär och betraktas som Danmarks främsta 1900-talskonstnär och har en självklar plats i den internationella konsthistorien som en av de mest betydande målarna och skulptörerna i Europa. Tidigt i karriären ägnade sig Kirkeby åt popkonst för att sedan övergå till ett mer abstrakt expressionistiskt måleri. På 1960-talet kopplade hans performancekonst ihop honom med kända Fluxus-konstnärer som Joseph Beuys och Nam June Paik. Det stora genombrottet kom 1978 när Kirkeby medverkade på Venedigbiennalen där den stora internationella publiken fick upp ögonen för hans konst.
Som ung studerade Kirkeby geologi och det intresset kan förnimmas i alla hans konstnärliga uttrycksformer. Motiven fann han i landskapet och naturen. Målningarna har alla en stark struktur, med drivna penseldrag, skikt på skikt av former och linjer som bildar en egen topografi. Kirkebys tegelskulpturer har en direkt koppling till den danska jorden. Med hjälp av den brända leran skapade han stora rumsinstallationer på gränsen mellan skulptur och arkitektur. Ett fint exempel på det är skulpturen ”Wanås” som skapades till Wanås skulpturpark 1994. De mindre skulpturerna knådade han själv fram ur leran, spåren efter hans fingrar är fortfarande synliga i de tunga bronsavgjutningarna.
Kirkeby ställde under sitt femtioåriga konstnärskap ut på välrenommerade institutioner som Tate Modern i London, Museum Kunstpalast i Düsseldorf, Louisiana Museum utanför Köpenhamn samt otaliga galleriutställningar runtom i världen. Hans verk finns bland annat i samlingarna på MoMA, New York; Metropolitan Museum of Art, New York; Tate Modern, London; Musée des Beaux-Arts de Nantes, Frankrike; Centre Pompidou, Paris; Statens Museum for Kunst, Köpenhamn; Louisiana Museum of Modern Art, Humlebæk med flera.