Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
99
1477683

Willem de Kooning

(USA, 1904-1997)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 870 - 6 820 EUR
5 660 - 7 930 USD
Klubbat pris

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist konst, Ansvarig specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Willem de Kooning
(USA, 1904-1997)

"Woman with corset and long hair".

Litografi, 1970, signerad med blyerts 45/61, tryckt hos Hollanders Workshop och med deras blindstämpel, utgiven av Knoedler Gallery, New York. 80,5 x 60 cm, bladstorlek 94 x 75,5 cm (Akawara).

Proveniens

Sivert Oldenvi Collection

Graham 17.