138
1340305

Aida Chehrehgosha

(Sverige, Född 1979)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63
Aida Chehrehgosha
(Sverige, Född 1979)

Ur serien ”Till mamma och pappa och mina två bröder”, 2006.

Signerad Aida Chehrehgosha och daterad 2011 och numrerad 1/5 + 2 AP a tergo. Pigment print, 124 x 99 cm.

Proveniens

Tom Böttiger Collection, Stockholm.

Konstfack, Stockholm, 16 – 26 april, 2009, ett annat exemplar visades.

Text av Maria Johansson, 2009.

”Min skam för dessa bilder är mitt sätt att nå en försoning” skriver Aida Chehrehgosha i texten till sin utställning – ”Till mamma och pappa och mina två bröder” – med bilder av sina föräldrar som hon visade på Konstfacks Vita havet 16–26 april 2009. Aida har konstruerat scener som hon fotograferat, mamma och pappa i Buttericksmasker, mamma och pappa döda, nerskjutna som smutsiga hundar på opersonliga platser som på maffiavis. Hon har vuxit upp i ett krigsdrabbat land men även inom familjen rådde krigstillstånd. Nu tittar hon på situationen med vuxna ögon och minns det hat hon kände mot föräldrarna för vad de gjort henne som barn. Starka känslor har en tendens att skaffa sig motpoler, lika starkt som hon hatar kommer hon att älska föräldrarna upptäcker hon när hon i sina bilder verkligen utför föräldramordet eller gör sig löjlig över dem genom att sätta på dem Buttericksmasker.