14
1465417

Olle Borg

(Sverige, Född 1960)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 100 - 1 370 EUR
1 160 - 1 450 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Olle Borg
(Sverige, Född 1960)

Utan titel

Signerad Olle Borg och daterad 2013 a tergo. Olja och lackfärg på aluminium 45 x 45 cm.

Proveniens

Tom Böttiger Collection, Stockholm.

Konstnär

Olle Borg, svensk målare. Utbildad Åke Pernbys målarskola 1982-1983. Konstakademin 1983-1988. Mönstren i hans tavlor är baserade på komplexa talserier och har byggts upp i lager på lager av färg. Färgerna är kopierade från Humbrols färgskala. Humbrol är mest känd för att ha tillverkat färger till byggmodeller, ofta med anknytning till militär utrustning. Färgerna är ett slags ready made-kulörer avsedda att representera reella färger på de objekt som modellerna imiterade. Han arbetar med en form av materialiserade bildrum, stora, glansiga ytor i vilka färgen sjunkit in och skapat ett suggestivt mörker. Färgskalan är i grunden tämligen distinkt, men har under bildernas långa tillkomstprocess gradvis blivit flytande på gränsen till det kameleontiska.