181
1440662

Walter Hirsch

(Sverige, 1935-2012)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 760 - 2 640 EUR
1 870 - 2 800 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Walter Hirsch
(Sverige, 1935-2012)

"En kärlekshistoria", 1969

Signerad Walter Hirsch och daterad 1981 a tergo. Silvergelatinfotografi, bildyta 18 x 26,5 cm.

Proveniens

Tom Böttiger Collection, Stockholm.

Clara Dagh (red), "Åmells Collection of Swedish Photography", 2015, avbildad helsida sid 53.

Regissören Roy Andersson beskriver sitt samarbete med Walter Hirsch i boken Fotografier 1960-2003 Walter Hirsch, Bokförlaget Arena:

"Min första långfilm En kärlekshistoria spelades in sommaren 1969. På den tiden var det kutym att en stillbildsfotograf följde arbetet med en filminspelning. Europa Film engagerade på någons rekommendation Walter Hirsch.
Jag kände honom inte men insåg snart att det var ett klokt val. Det var fråga om ett beställningsarbete för filmens lansering. Både filmen och stillbildsmaterialet mottogs med enorm entusiasm. Än i dag, över fyrtio år senare, är filmaffischen med Walters foto mycket efterfrågad och trycks i ständigt nya upplagor. I Japan handlar det om hundratusentals exemplar. Men Walter Hirsch fotograferade inte bara på beställning. Det är hans fria fotokonst som för mig är imponerande.
Att beskriva den är faktiskt inte det lättaste. På grund av att den är så öppen och generös. Jag vill kalla den outtömlig."