183
1440774

Ragnhild Haarstad

(Sverige, Född 1935)
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
8 500 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Ragnhild Haarstad
(Sverige, Född 1935)

"Drottning Elizabeth II, Windsor Castle, april 1983"

Signerad Ragnhild Haarstad och daterad 2022 a tergo. Pigment print, bildyta 29,5 x 39,5 cm.

Tilläggslista

Korrekt teknik är pigment print.

Proveniens

Tom Böttiger Collection, Stockholm.

Galleri Kontrast, Stockholm, "Med öga och hjärta - pressbilder från tre decenier", 29 jan - 13 mars, 2022, ett annat exemplar utställt.

Ragnhild Haarstad föddes 1935 i Röros, en egen stad på fjället, sexton mil söder om Trondheim i Norge. Morfadern ägde både ett bokförlag och hade en liten tidning. Och mormor var grafiker. Tidigt väcktes också fotointresset och när familjen flyttade till Sverige gick Ragnhild och hennes far med i en fotoklubb. Hon började ta bilder med sin mors lådkamera, med människors vardagsliv i fokus. Efter att ha varit elev hos den svenske hovfotografen Edvard Welinder tog hon klivet in i yrket. Det var Welinders idé att hon skulle gå en kvällskurs med ”subjektiv fotografi”, ledd av Christer Strömholm och Tor-Ivan Odulf. Det blev avgörande för Ragnhilds yrkesval och hennes syn på fotografi som visuellt språk. Ragnhild Haarstad blev en av våra första kvinnliga pressfotografer och har fotograferat allt från vardagliga händelser till när Sovjet invaderade Tjeckoslovakien 1968 och storheter som Alexander Solzenitjyn, Olof Palme och Zarah Leander. Som kvinnlig pionjär inom yrket har hon dock fått kämpa i motvind. 1971 blev hon utsedd till Årets fotograf och det skulle dröja 50 år innan en kvinna fick den utmärkelsen igen.