79
1440819

Helene Billgren

(Sverige, Född 1952)
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 100 - 7 850 EUR
6 390 - 8 210 USD
Klubbat pris
135 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Helene Billgren
(Sverige, Född 1952)

"Dirdleland".

Signerad Helene Billgren och daterad 09 10 a tergo. Akryl på pannå 110,5 x 120 cm.

Proveniens

Angelika Knäpper Gallery, Stockholm.
Tom Böttiger Collection, Stockholm.

Angelika Knäpper Gallery, Stockholm, "Helene Billgren, Flickor hemifrån", 24 februari - 27 mars 2011.

Helene Billgren (red), Angelika Knäpper Gallery, Stockholm, "Helene Billgren, Flickor hemifrån & mina drömmar", Stockholm, 2011, avbildad helsida.
SAK, "Helene Billgren - The End", Stockholm, 2012, avbildad helsida sid. 28.

Tidigt hittade hon en egen stil. En cool flicka/kvinna av 60-talssnitt med tuperat hår, jeans eller kjol är ett motiv som Helene Billgren återvänt till. Distinkt tecknad med kol och involverad i lite humoristiskt skruvade situationer. Flickan återkommer senare också i målningarna, nu är hon liten och mer diffus i konturerna, ofta bakifrån, ståendes som förundrad i ett översköljande färgstarkt landskap. Ofta i målningens nedre kant, som stod hon på tröskeln till äventyret. Ibland figurerar hon i landskapets mitt med färg upp till knäna. Det händer att hon gör sällskap med andra hästflickor. Det går att se likheter med de bortvända figurerna i både Caspar David Friedrichs romantiska 1800-talsmåleri och Dick Bengtssons gåtfulla bilder.

– Flickorna har varit jätteviktiga för mig ända sedan barndomen. Jag och min syster höll på jättemycket med klippdockor. Vi letade i tidningar och vi ritade tjejer, mannekänger och kläder. ”

I Helene Billgrens konstnärskap kombineras det föreställande och konkreta med det abstrakta och dunkla vilket ger verken olika lager där igenkänning varvas med det mystiska och okända.

I samband med den stora, retrospektiva utställningen på Liljevalchs 2019 skrev dåvarande chefen Mårten Carstenfors:

”– Med sitt sätt att hantera färg visar Helene Billgren att hon är en av de främst målarna i Sverige idag: så friskt, så vackert, så fräckt, så ödesmättat, men ändå alltid avspänt och visuellt berusande.”

Helene Billgren är född 1952 i Norrköping och utbildad vid Konsthögskolan Valand i Göteborg 1982–87. Hon hade sin första separatutställning på Galleri Rotor i Göteborg 1985 och slog igenom 1989 med tre utställningar i Stockholm, Göteborg och Malmö. Helene Billgren har ställt ut på museer och gallerier runt om i Sverige och har skapat offentlig utsmyckning på Karlstads Universitet samt haft en stor separatutställning på Färgfabriken och på Liljevalchs i Stockholm. Hon har också designat uppsättningar och kostymer för teater och opera, t. ex. redåverksamheten vid Folkets Hus i Hammarkullen.

Konstnär

Helene Billgren, svensk bildkonstnär. Utbildad på Konsthögskolan Valand 1982-1987. Kvinnan, hemmet och familjen står i centrum i Helenes konstnärskap. Hon intresserar sig för det vardagliga och hon förvandlar vardagen till konst på sitt eget sätt. Gamla saker och kläder återanvänds till någonting annat, de får ett nytt liv i Helenes konstvärld. Under senare tid har hon intresserat sig för, och samlat på mönster, prydnadsföremål och symboler som vi omger oss med kring jul. Hon ändrar, broderar, skriver, tecknar och sätter ihop dem på oväntade sätt. De får en ny funktion, ett nytt utseende och ändrad betydelse.