8
1440642

Nygårds Karin Bengtsson

(Sverige, Född 1972)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 360 - 6 100 EUR
4 560 - 6 390 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Nygårds Karin Bengtsson
(Sverige, Född 1972)

"The Guest", 2021

Signerad Nygårds Karin Bengtsson och numrerad 1/5 + II AP a tergo. C-print silikonmonterad på aluminium och glas 70 x 82 cm.

Proveniens

Tom Böttiger Collection, Stockholm.

Galleri Örsta, Kumla, "Nygårds Karin Bengtsson", 22 maj - 6 juni 2021, ett annat exemplar utställt.
Zornmuseet, Mora, "Med ryggen mot tiden", 16 oktober 2021 - 16 januari 2022.

Nygårds Karin Bengtsson skriver:
"Detta verk, ed. nr 1/5, är exemplaret som ställdes ut i min utställning ”Med ryggen mot tiden” på Zornmuseet i Mora, 2021/2022.
Tom var väldigt mån om att få förvärva just detta exemplar, som har proveniensen av att ha hängt just på Zornmuseet.
Han kom själv och hämtade verket i Mora efter utställningens slut, lassade in det i bilen och åkte till Stockholm och kort därefter skickade han nöjd en bild på verkets nya placering
från hans älskade skärgårdsparadis Fjärdablick. Han närvarande såklart även på vernissagen på Zornmuseet den 16 oktober 2021.

Verket är fotograferat i ett av gästrummen på Zorngården, Anders och Emma Zorns bostad. Anders och Emma Zorn hade allt vad man kunde tänkas önska sig för sin tid - utom barn.
Detta var deras stora sorg, och ”The Guest” anspelar på denna sorg och saknad efter egna barn. Flickan på sängen i gästrummet kan ses som en skugga av deras längtan, ett barn jag ville ge dem, det barn de aldrig fick. Eller så kan man bara se det som en flicka, en gäst, som försöker känna sig hemmastadd i ett främmande rum. En konst i sig."

Nygårds Karin Bengtssons fotografier visar en iscensatt verklighet. Bilderna är noggrant arrangerade och uppbyggda likt ett stilleben med hänsyn till ljus, färg och form. Med sina iscensatta fotografier vill hon visa hur livet gradvis förvandlas från en berättelse till ett minne.
Nygårds Karin Bengtssons arbete inbegriper nästan alla moment som ingår vid en filmproduktion: manus, regi, scenografi, rollbesättning, kostym, ljus och rekvisita. Resultatet är måleriska bilder som alltid är tidlöst minimalistiska och kretsar kring frågor som människans förhållande till tid och rum, fiktion och verklighet, minnet och seendet. De blir frysta ögonblick, dunkla och mystiska, i tillståndet före – eller efter – dramatiken. Hon har i en intervju sagt att Tiden och Döden är hennes ständiga arbetstema, att livets förgänglighet är något som hon alltid har tänkt mycket på.
Vintern 2021/2022 visade Zornmuseet i Mora utställningen ”Med ryggen mot tiden”, Nygårds Karin Bengtssons största separatutställning hittills, som innehöll verk från år 2004 och framåt. I samband med det så intervjuades Nygårds Karin Bengtsson i Helsingborgs Dagblad (17 oktober 2021)
”Skulle du säga att du tar ställning mot hans [Anders Zorn]
nationalromantik?
– Snarare att jag tar spjärn mot hur människan
avbildas i konsten, inte minst beroende på
om du är man eller kvinna. Jag ser alla mina
modeller oavsett om de är män, kvinnor eller
barn som likvärdiga. I Zorns tid var barn gulligfierade,
är det något jag gjort är det att se barn
som existentiella varelser som inte skyggar för
det svåra.”

Nygårds Karin Bengtsson är född och uppvuxen i Mora, utbildad i Sverige, Finland och Tyskland och bor och arbetar numera i Höganäs. Hennes fotografier har visats på bland annat Helsingfors Konsthall, Eskilstuna Konstmuseum, Alingsås Konsthall samt på Fotografiska i Stockholm år 2015, vilket blev hennes stora publika genombrott. Nygårds Karin Bengtsson har erhållit flera stipendier och utmärkelser och hennes arbeten finns representerade på bl.a. Malmö Konstmuseum, Statens Konstråd, Stockholm Konst, Region Skåne och Örebro Läns Museum.