90
1465457

Henri Cartier-Bresson

(Frankrike, 1908-2004)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 740 - 2 620 EUR
1 830 - 2 740 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Henri Cartier-Bresson
(Frankrike, 1908-2004)

"On the Banks of the Marne, Paris", 1938

Signerad Henri Cartier-Bresson. Även blindstämpel "Copyright Henri Cartier-Bresson". Silvergelatinfotografi, bildyta 29,5 x 44 cm. Bladstorlek 40 x 50 cm.

Proveniens

The Hulett Collection, Tulsa.
Tom Böttiger Collection, Stockholm.

Fotografiska, Stockholm, "Henri Cartier-Bresson: The Man, the Image & the World", 2013, ett annat exemplar visades.

The Museum of Modern Art,"The Photographs of Henri Cartier-Bresson", 1947, avbildad sid 36.
Simon and Schuster, "The Decisive Moment", 1952, avbildad sid 3.
Montier, "Henri Cartier-Bresson and the Artless Art", 1996, avbildad sid 118.
Museum Ludwig Cologne, "20th Century Photography", 2001, avbildad sid 40.
The Museum of Modern Art, "Henri Cartier-Bresson: The Modern Century", 2010, avbildad sid 150.