Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
1028
71777

Max Walter Svanberg

(Sverige, 1912-1994)
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
194 - 388 EUR
222 - 443 USD
Klubbat pris
1 600 SEK

Max Walter Svanberg
(Sverige, 1912-1994)

"Kubiserad stadsbild"

Signerad max walter s och daterad -32. Teckning 6 x 8,5 cm.

Missfärgning från tejp på bladets övre del.

Proveniens

Konstnärens son Billy Svanberg.

Formgivare

Max Walter Svanberg föddes i Malmö 1912. Han började sin konstnärliga bana som reklammålare i Malmö, för att 1931 studera vid Skånska målarskolan och 1933 Otte Skölds målarskola. Svanberg fann under inflytande av surrealism ett starkt personligt bildspråk i exotiska färgskimrande bilder med en erotisk spänning, ofta utförda i akvarell, gouache eller tempera. Kvinnor och skönhet kom att bli hans signum. Svanberg tillhörde den surrealistiskt inriktade gruppen Imaginisterna, som bestod av fem skånemålare, och har även uppmärksammats internationellt.