1112
72149

TALLRIKAR,

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
444 - 621 EUR
463 - 648 USD
Klubbat pris
4 000 SEK
TALLRIKAR,

4 stycken samt snarlikt FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). Dekor i famille rosefärger av elegant hovscen. Diameter 22 cm, fatets längd 30 cm.

Sprickor, slitage. (5)

Tilläggslista

Plates; one with a rimcrack, two with cracks to base. Wear.
Serving dish; good condition.

Proveniens

Rune & Marja Wiréns samling