Arne Jones E1299
165
70313

Anna Gardell-Ericson

(Sverige, 1853-1939)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
4 800 SEK

Anna Gardell-Ericson
(Sverige, 1853-1939)

Motiv från Bougival

Signerad A.Gardell-Ericson. Akvarell 21,5 x 29,5 cm.

Formgivare

Anna Gardell-Ericson var en svensk bildkonstnär född i Visby. Hon studerade i Stockholm och Paris där hon tog intryck av friluftsmåleriet. Gardell-Ericson rönte stora framgångar på salongen i Paris och i England. Hon målade främst i akvarell och hennes motiv är ofta hämtade från den Gotländska och Bohusländska kusten och Slottsskogen i Göteborg. Gardell-Ericson har även målat marina motiv som inte sällan har ett romantiskt skimmer över sig.Utförde redan under akademitiden akvareller med motiv från stockholmstrakten och Gotland. Inspirerad av det franska friluftsmåleriet avbildade hon landskapet omkring Paris och fortsatte efter giftermålet med Johan Ericsson och hemkomsten till Göteborg med att skildra den bohuslänska skärgården.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.