Stockholmsarbete 1780-tal. Gustaviansk. Fanerad med jakaranda, amarant, björk och lönn. Beslag och listverk av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Förkroppad front. Tre lådor. Inläggningar av humlerankor, medaljonger och rosetter. Längd 120,
bredd 57, höjd 87 cm. Nyckel medföljer.
Fanerskador och lagningar, senare lås.
Obetydligt maskstunget. Fötternas beslag lösa.