Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
541
71015

GOLVUR.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
37 000 SEK
GOLVUR.

Gustavianskt. Vitlackerad urtavla märkt Stiernsunds Manufactur. Med sekund och datumvisare. Polykrom målad dekor av romantiska figurscener. Höjd exkl sockel 232 cm. Pendel, nyckel, vev samt två lod medföljer.

Dekorlagningar, senare bemålning, på lös senare sockel.

Proveniens

Antikurmakaren Ingvar Månsson, Malmö.