599
71113

BORDSLAMPA.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
478 - 573 EUR
542 - 651 USD
Klubbat pris
7 000 SEK
BORDSLAMPA.

Empirestil, 1800-talets slut. Förgylld och patinerad brons. Urnfomat skaft på tassfötter. Dekor av blommor och palmetter. Klotformad glaskupa med graverade blommor. Höjd 55 cm.

Elmonterad, ursprungligen för fotogen.

Proveniens

Antikurmakaren Ingvar Månsson, Malmö.